For complete scoreboards & photos for all the shoots below go to PHOTO GALLERY - Year

 Results:

18th May 2024: Waihora Club Day incl Skeet and DTL Side by Side Champs

Skeet: Side by Side Champ - Hamish Wilson 23/25

Winners of 20 tgt SR Handicap match: 1st - Harrison Johnstone 20/20     2nd - Sjaak Lammers 20/20     3rd Blake Wilson 20/20

DTL Side by Side Champ - Hamish Wilson 18/20

10th May 2024: Waihora Night Shoot - Sponsored by Watkins Meats and Derek Miller of Valvolin

HOA:           B Mangels 30/30 and winner of the Ian Watkins Memorial Trophy. 

A Grade:    1st - N Foss 29/30            2nd - T Rhodes 28/30            3rd - J Hann - 28/30

B Grade:    1st - L McKenzie 28/30   2nd - O Skene  26/30             3rd - G Powell 26/30 

C Grade:    1st - W Blyth 26/30           2nd - D Roper 25/30               3rd - J Fraser 25/30

Junior:       J Richardson 25/30


27th April 2024: Waihora Club Day

Skeet:           A Grade - P Boyd 49/50   B Grade - E Bawden 45/50   C Grade - B Benbow 42/50

DTL: Handicap trophy winners over 25 tgt SR, 25 tgt Continental & 15 pr Double Rise:

                    1st - E Bawden 71/80        2nd - D Miller 69 /80               3rd - G Bonniface 69/80

​​​​​​​

14th April 2024: Waihora Sporting Clays - 80 tgts - Gun City Duckshooters

HOA: M Vessey 78

1st in Grades: A Grade - A Truscott 77;  B Grade - J Truscott 75;  C Grade - F Winskill 71; N/R - A Millson 68

Jnr - J Glubb 46;  Ladies - A Schapp 50;  Winner of Drawn Gun - Y Akutov

2024 South Island Skeet Championships - go to 2024 South Island Skeet Championships above. Scoreboards in Photo Gallery - 2024 Shoots

​​​​​​​

17th March 2024: Waihora Sporting Clays - 80 tgts - Ballingers Hunting & Fishing, Berreta/Benneli Circuit: 

A Grade:  1st - P McGowan 75         2nd - S Lemon 75         3rd - K Sluis 74

B Grade:  1st - J Shelley                  2nd - C Graham 74        3rd - R Kempthorne 72

C Grade:  1st - F Winskill 72            2nd - S Kalin 67             3rd - B Frederikse 65

N/R:          1st - W Field 72                2nd - R Thurston 70      3rd - C McKeown 68

Junior: R Kempthorne 72

Ladies: A Schapp 60

Drawn Prize: C Graham 


9th March: Waihora Club Day incl Points Score Champs

Skeet: A Grade - P Lassen 50/50    B Grade - J Bradford & C Eveett tied 42/50   C Grade - H McConnell 45/50

Points Score Champs: A Grade - H Wesley 58/60   B Grade - I McConnell - 56/60   C Grade: -


24th February 2024: Waihora 100 Skeet incl North/South

A Grade: 1st - Jackson Hann 100,     2nd tied - Greg Lassen 95 & Hamish Wilson 95

B Grade: 1st - James Lassen 94,       2nd - Yvonne Slattery 89,            3rd - Richard Haar 88

C Grade: 1st - Taylah Crawford 82,    2nd - Jim Anderton 81,                 3rd - Alec Hay 50


27th January 2024: Waihora Club Day incl DTL Open Single Rise Champs

Single Rise Champs:   A Grade - G Everett 25/25   B Grade - B Johnson 25/25   C Grade - B Bawden 23/25


14th January 2024: Waihora Sporting Clays 100 - Club & Open Champs

Club Champs: HOA - J Woolley 80         

                          A Grade - M Brown 77                   B Grade - A Truscott 80            C Grade - J Grindley 50

Open Champs: HOA - D Hofmeester 84 

                          A Grade: 1st - J Woolley 80          2nd - M Brown 77                      3rd - B Whitefield 76

                          B Grade: 1st - A Truscott 80         2nd - J Lassen 75                      3rd - F Burgess 74 

                          C Grade: 1st - G Davis 53             2nd - J Grindley 54                    3rd - S Truscott 48


16th December 2023: Waihora Christmas Shoot

Round 1:

1 G Everett, 2 P Lassen, 3 C Wesley, 4 D Williams, 5 L Wise, 6 S Bailey, 7 G Bonniface, 8 C Jessep,

9 R Everett, 10 G Cockburn, 11 J Lassen, 12 S Doyle, 13 P Terrace, 14 S Turner, 15 Connor Graham

Round 2:

1 G Everett, 2 J Lassen, 3 L Wise, 4 G Cameron, 5 R Everett, 6 R Kempthorne, 7 G Bonniface, 8 P Lassen

9 P Smreker, 10 J Hann, 11 D Williams, 12 C Wesley, 13 Chris Graham, 14 Connor Graham, 15 G Cockburn


Round 3:

1 P Smreker, 2 R Kempthorne, 3 Sage Crous, 4 S Turner, 5 Isabella Kempthorne, 6 G Cameron,

7 Ian Kempthorne, 8 G Matheson, 9 E Bawden, 10 J Lassen, 11 K Papps, 12 J Hann, 13 K Fitzgibbon,

14 Connor Graham, 15 L Kempthorne

Aggregate Winners:          Overall:            Open:  J Lassen             Club:  G Everett

                                           Single Barrel:   Open:  R Everett             Club:   R Everett 

                                                  Juniors: 1st R Kempthorne,  2nd L Wise

                              3x9s: Connor Graham            Veterans: R Everett              Ladies: S Crous 


2nd December 2023: Waihora Club Championships

Skeet:                 A Grade - J Hann 25/25          B Grade - R Kempthorne 24/25      C Grade - Harry Wilson 22/25

DTL:

Single Rise:      A Grade - G Everett 25/25           B Grade - B Lilly 22/25                  C Grade - Harry Wilson 25/25

Single Barrel:   A Grade - R Everett 19/20           B Grade - S Crous 17/20               C Grade - Harry Wilson16/20

Points Score:   A Grade - R Everett 74/75            B Grade - B Lilly 63/75                  C Grade - J Lammers 65/75

Minis:                A Grade - G Everett 15/15           B Grade - B Lilly 15/15                   C Grade - Harry Wilson 13/15

Double Rise:    A Grade  - F Burgess 15/20         B Grade - C Graham 15/20            C Grade - Harry Wilson13/20

HOA:                 A Grade - G Everett 165/180       B Grade - S Crous 145/180            C Grade - Harry Wilson 144/180 

​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​